piątek, 1 listopada 2019

OPACTWO CYSTERSÓW W JĘDRZEJOWIE





Gryfici i rodowcy Janik, biskup wrocławski, i Klemens z Klimontowa, palatyn krakowski, zaprosili w roku 1140 na swoją ziemię cystersów z Morimond w Burgundii. Przybyli zapewne dziewięć lat później. Mogła wtedy jeszcze stać dawna warownia rodowa. W roku 1153 bp Janik wydał dokument fundacyjny z darowizną ziem dla klasztoru. Jak pisał była to "majątku mego swobodna część" - "patrimonii mei liberam portionem". Już wtedy pojawia się osada Andreovia (czyli dzisiejszy Jędrzejów) i Podklasztorze jako bezpośrednie otoczenie klasztoru. Szybko uznano to miejsce za ważne w ówczesnym krajobrazie politycznym. W 1166 roku zjechali się do cystersów książęta i możni m.in. Mieszko Stary i Kazimierz Sprawiedliwy. W latach 1170-1210 do kościoła św. Wojciecha został dostawiony kościół późnoromański, a wraz z nim prawdopodobnie pojawiło się drugie wezwanie: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kilka lat przed najazdem tatarskim klasztor obwarowano. Po kolejnym z lat 1259-1260 książę Bolesław Wstydliwy nadał cystersom wieś Rudniki z kuźnicą i karczmą, barciami i prawem połowu bobrów oraz wieś Suduł; także prawo poszukiwania kruszców i soli. Rozwój gospodarczy cysterskiego opactwa musiał przyczynić się do rozwoju osady i miasta.
*
Oglądana dzisiaj z drogi bryła opactwa tchnie spokojem średniowiecza. W pewnej odległości stoją rozrzucone w ogrodach nieduże domy. Brama otwierająca wejście na teren klasztoru stanęła w roku 1738. Nad bocznym portalem duży napis o jubileuszu 800-lecia przybycia do opactwa bp. krakowskiego Wincentego Kadłubka. Nieco wyżej znajduje się okno pomieszczenia, w którym Kadłubek już jako cysters przebywał do swojej śmierci w roku 1223.

Za prezbiterium rozciąga się duży, zielony, trawiasty plac. Tutaj gromadzą się wierni, pielgrzymi podczas uroczystości. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium czytamy imiona i wzruszenia dawnych pielgrzymów. Zachowały się wydrapane, wyryte, wyskrobane w tynku napisy.

Całość zamyka mur z basztami budowanymi od XVI do XVIII wieku. W okresie baroku, w latach 1728-1754 kościół przebudowywano. Pojawiła się dzwonnica. W ciągu pięciu lat (1734-1739) Andrzej Radwański malował polichromie. Przy murze kościelnym pokryta mchami płyta nagrobna. Z traw wyrastają żelazne krzyże.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz