sobota, 4 kwietnia 2020

KOLORY KOŚCIOŁA W SZĄBRUKU





Jezioro Świętajno Naterskie. Blisko do Olsztyna. W prawo można dojechać do niedużej wsi Naterki, a w lewo do miejscowości z dziwną nazwą Sząbruk.

Podchodzimy do kościoła. Na narożniku muru postawiono obelisk z tablicą wymieniającą ofiary I wojny światowej pochodzące z parafii. W większości zapisane w języku niemieckim nazwiska polskie. Poniżej tablicy kamienny element dekoracyjny - na wiązance kwiatów leży hełm armii niemieckiej. Kościół św. Mikołaja i św. Jana Ewangelisty konsekrowano w 1500 roku. Na niewielkim wzniesieniu przy drodze nad wsią świątynia istniała zapewne już w czasie lokacji. Obecnie otacza ją niewysoki kamienny mur.

W XV wieku stanęła gotycka budowla. Na ścianach znajdujemy odsłonięte pięknie zachowane malowidła ze scenami Sądu Ostatecznego, Męki Pańskiej i wizerunkami patronów kościoła oraz św. Jerzym i scenami z życia Adama i Ewy. Ciepłe światło wydobywa różne odcienie czerwieni. Malarska dekoracja zdobi drewniane sklepienie. Błękit, odcienie czerwieni, złote ramy obrazowych malowideł. Matka Boża w chmurach, w towarzystwie Cherubinów. Ojciec i Syn siedzący na ziemskim globie. W 1911 roku wyburzono ścianę boczną starego kościoła dobudowując trójnawową halę. Tam jest umieszczony ołtarz główny ze sceną "Ofiarowania w świątyni" z roku 1744. Dwa lata po przebudowie nastąpiła ponowna konsekracja kościoła św. Mikołaja i św. Anny. Posąg św. Mikołaja stoi przy ścianie świątyni. Wychodząc z kościoła dostrzegamy skromnie i w cieniu umieszczoną tablicę m.in. z informacją o wizycie w tym miejscu w 1977 roku belgijskiej pary królewskiej Baudouina i Fabioli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz